Przyszłośc diagnostyki obrazowej i radioterapii
Dokument koncepcyjny ESR dotyczący radiologii opartej na wartości
RTG elastografia – czy to możliwe ?
Perowskit - czy przełom w radiologii ?
Przewoźne tomografy komputerowe
4 technologie zwiększające sukces w radiologii
Najmniejsze urządzenie do diagnostyki obrazowej na świecie
VASCULARNEWS: Wartość IVUS w procedurach wewnątrznaczyniowych
Mammoskop do diagnostyki piersi gruczołowych
Pierwsze badania kliniczne wchłanialnych filtrów żyły głównej
Sequre - mikrocewnik do embolizacji z systemem do kontroli refluksu
Lightning12 - system do usuwania skrzeplin z naczyń żylnych
Sztuczna inteligencja w diagnostyce udaru niedokrwiennego mózgu
Czy środek kontrastujący na bazie manganu zastąpi środek na bazie gadolinu w badaniach MR?
Postęp w konstrukcji lamp rentgenowskich
Wykrywanie mikrozwapnień w bioptatach z piersi
Podpórka do rąk przydatna w czasie badań obrazowych
Gadopiclenol to środek kontrastujący nowej generacji do diagnostyki MR. Jest to paramagnetyczny, makrocykliczny, niejonowy kompleks gadolinu. Został opracowany wspólnie przez firmy Bracco i Guerbet i uzyskał certyfikat FDA we wrześniu 2022 r. Występuje pod różnymi nazwami handlowymi: Elucirem (Guerbet) i Vueway (Bracco).
Coraz więcej jednostek opieki zdrowotnej na świecie wdraża mobilne oddziały udarowe wyposażone w tomografy komputerowe zamontowane w ambulansach. Ciekawy artykuł na ten temat >>>
Szpital Uniwersytecki Medycznego Uniwersytetu Południowej Karoliny (USA) poszedł o krok dalej i utworzył mobilny oddział udarowy wyposażony w przewoźny system MR firmy Hyperfine.
Obrazy medyczne są nadal głównie wymieniane między instytucjami za pośrednictwem płyt CD lub innych nośników fizycznych. Stwarza to określone problemy zarówno dla pacjentów (zmuszanie pacjentów lub ich rodzin do osobistego dostarczania nośników) jak i dla instytucji ochrony zdrowia (trudności w odczytywaniu, brak możliwości porównania aktualnych i poprzednich badań, konieczność powtarzania badań w wyniku braku obrazów). W USA rozpoczęto akcję aby stworzyć system pozwalający wymieniać obrazy pomiędzy instytucjami medycznymi. Z pewnością takie rozwiązanie byłoby korzystne ze względów logistycznych ale i finansowych. Promotorzy wyznaczyli rok 2024 jako graniczny dla wdrożenia systemu. Być może będzie to wzór dla Polski. Streszczenie artykułu>>>
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) pozytywnie zweryfikowała również urządzenie ATUSA™ firmy iSono Health. Jest to pierwszy na świecie zautomatyzowany i nadający się do noszenia ultrasonograf 3D piersi. W ciągu zaledwie dwóch minut przenośny system ATUSA automatycznie skanuje całą objętość piersi, niezależnie od wiedzy operatora. System ATUSA pozwala także na integrację z zaawansowanymi modelami uczenia maszynowego.
Więcej o urządzeniu>>> a także o firmie Isonohealth>>>
Niezwykła propozycja to naklejki ultrasonograficzne, które można nosić w taki sam sposób jak plastry, a jednocześnie wytwarzać obrazy o jakości diagnostycznej w czasie rzeczywistym. Bioadhezyjne urządzenie ultradźwiękowe (BAUS) składa się z warstw adhezyjnych i sztywnych przetworników, które wykorzystują kombinację miękkiej, wytrzymałej, przeciwodwadniającej i bioadhezyjnej hybrydy hydrożelowo-elastomerowej, która przywiera do skóry. Można go nosić do 48 godzin, aby uzyskać ciągłe obrazy przez cały czas jego stosowania.
Aby przetestować skuteczność plastrów, eksperci zlecili grupie ochotników noszenie ich przez 48 godzin podczas wykonywania szeregu czynności. Według autorów, plastry dawały żywe, wysokiej rozdzielczości obrazy głównych naczyń krwionośnych, serca, płuc i narządów jamy brzusznej.
Ostatecznym celem jest umożliwienie bezprzewodowej obsługi naklejek USG w taki sposób, aby pacjenci mogli zabrać je do domu z gabinetu lekarskiego lub zlecić wypisanie recepty do użytku domowego w celu przechwytywania obrazów różnych obszarów anatomicznych przez ciągły okres czasu. Autorzy urządzenia twierdzą: „Wyobrażamy sobie kilka plastrów przyklejonych do różnych miejsc na ciele, które będą komunikować się z twoim telefonem komórkowym, gdzie algorytmy AI będą analizować obrazy na żądanie. Wierzymy, że otworzyliśmy nową erę obrazowania do noszenia: dzięki kilku łatkom na ciele możesz zobaczyć swoje narządy wewnętrzne”.
Film pokazujący technologię BAUS>>>
System MR 5T
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do zastosowań klinicznych pierwszy skaner MR 5T do badania całego ciała, firmy United Imaging. Więcej>>>