*Agencja ds. Żywności i Leków (The Food and Drug Administration – FDA) jest agencją federalną Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych Stanów Zjednoczonych, jednego z federalnych departamentów wykonawczych USA.

 

Tłumaczenie dokumentu wydanego przez FDA w dniu  25 lutego 2019 r.

 

Dla:

Kobiety, populacja polecana do badań przesiewowych raka piersi, pracownicy służby zdrowia, organizacje wspierające leczenie nowotworów, lekarze, pielęgniarki.

 

  Termografia to nieinwazyjne narzędzie, które wykorzystuje kamerę na podczerwień do tworzenia obrazów (termogramów), które pokazują wzory ciepła i przepływu krwi na powierzchni ciała lub w jej pobliżu. Urządzenia do termografii, znane również jako cyfrowe urządzenia do obrazowania w podczerwieni, zostały dopuszczone do obrotu przez FDA tylko do użytku z innym badaniem przesiewowym lub testem diagnostycznym, takim jak mammografia, a nie do stosowania jako samodzielne narzędzie diagnostyczne.

  FDA ostrzega kobiety, świadczeniodawców opieki zdrowotnej i osoby poddające się badaniom przesiewowym w kierunku raka piersi, że termografia nie jest skuteczną alternatywą dla mammografii i nie powinna być stosowana zamiast mammografii w badaniach przesiewowych lub diagnostyce raka piersi.

  Nie ma ważnych danych naukowych, które mogłyby wykazać, że urządzenia do termografii, stosowane samodzielnie lub z innym testem diagnostycznym, są skutecznym narzędziem przesiewowym w przypadku każdego schorzenia, w tym wczesnego wykrywania raka piersi lub innych chorób i schorzeń.

  Mammografia (wykonywanie zdjęć rentgenowskich piersi) jest najskuteczniejszą metodą przesiewową raka piersi i jedyną metodą, która udowodniła, że zwiększa szansę przeżycia dzięki wcześniejszemu wykrywaniu.

  FDA zdaje sobie sprawę, że uzdrowiska, kliniki homeopatyczne, mobilne jednostki służby zdrowia i inne placówki opieki zdrowotnej niewłaściwie wykorzystują termografię jako samodzielne narzędzie do badań przesiewowych lub diagnostyki raka piersi.

  FDA otrzymała raporty, że tego typu placówki dostarczają fałszywych informacji, które mogą wprowadzać pacjentów w błąd, że termografia jest alternatywą lub lepszym rozwiązaniem niż mammografia. Żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe ani nie ma żadnych ważnych dowodów naukowych na ich poparcie. Ponadto Society for Breast Imaging External Link Disclaimer odnotowuje brak dowodów na to, że termografia odgrywa skuteczną rolę w badaniach przesiewowych raka piersi. Mammografia jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym narzędziem do badań przesiewowych i diagnozowania raka piersi, a jedyną sprawdzoną metodą zwiększenia szansy na przeżycie dzięki wcześniejszemu wykryciu.

  FDA obawia się, że ludzi uwierzą we wprowadzające w błąd twierdzenia dotyczące termografii i nie poddadzą się badaniom mammograficznym w celu wykrycia raka piersi. Osoby, którzy wybierają termografię zamiast mammografii, mogą stracić szansę na wykrycie raka na najwcześniejszych i najbardziej uleczalnych etapach. Agencja podejmuje kroki w celu powstrzymania fałszywej reklamy termografii.Newsletter
WYŚLIJ
 
Dopisz swój adres e-mail do newslettera