Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Narciarstwie

Pomysł imprezy pochodzi radiologów,  dr Ewy Górki z Zakopanego oraz prof. Andrzeja Urbanika z Krakowa. Pierwsze zawody rozegrano w roku 2005 w Bukowinie Tatrzańskiej. Przez 10 edycji, organizatorem imprezy była Katedra Radiologii Collegium Uniwersytetu Jagiellońskiego. W związku z powstaniem sekcji Diagnostyki w Medycynie Sportowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, przekazano na jej ręce organizowanie kolejnych edycji zawodów. W Mistrzostwach mogą brać udział wszystkie osoby związane ze środowiskiem radiologicznym i ich rodziny.

 

Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie

Radiologiczne Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie organizowane są od roku 2010 - twórca imprezy to prof. Andrzej Urbanik z Krakowa.

W regatach mogą brać udział załogi reprezentujące poszczególne koła terenowe (oddziały) Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR). W załogach mogą znaleźć się zarówno radiolodzy, technicy elektroradiologii jak i fizycy/inżynierowie medyczni pracujący w branży radiologicznej. W założeniu, impreza odbywa się w roku, w którym wypada kolejny kongres PLTR. Regaty mogą odbyć się jednak w następnym roku jeżeli co najmniej dwie załogi z innych oddziałów zgłoszą chęć zmierzenia się ze zwycięską załogą i podejmą się organizacji imprezy.

Początkowo regaty odbywały się na wodach Zatoki Nowowarpnieńskiej (Zalew Szczeciński) a bazą była marina Skagen w Nowym Warpnie.  Od trzecich regat żeglarze ścigają się na wodach Zatoki Gdańskiej lub – w przypadku złej pogody – na wodach Martwej Wisły a bazą jest Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. W 2013,  do organizatora jakim była od początku Katedra Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączył Zakład Radiologii, Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Bieg Radiologa

Spotkanie entuzjastów biegania to pomysł dr Wojciecha Wawrzynka ze Śląska. Po raz pierwszy bieg został zorganizowany w roku 2016, w czasie 41. Kongresu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR) w Krakowie.  Od razu spotkał się ze sporym zainteresowanie, stąd postanowiono aby włączyć tą imprezę jako stały punkt Kongresów PLTR. W imprezie mogą brać udział uczestnicy danego kongresu.

 

Wystawa RadioArt czyli Okiem i Pędzlem Radiologa

To prezentacja prac plastycznych środowiska radiologicznego. Nie ma formy konkursu, jest natomiast spotkaniem twórców (radiolodzy, technicy elektroradiologii jak i fizycy/inżynierowie medyczni pracujący w branży radiologicznej), którzy na co dzień tworzą obrazy przy pomocy promieniowania elektromagnetycznego. Impreza jest pomysłem prof. Andrzeja Urbanika z Krakowa a po raz pierwszy została zorganizowana w roku 2016, w czasie 41. Kongresu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w Krakowie. Zakończyła się sukcesem stąd postanowiono aby kontynuować tą artystyczną tradycję.

 

Rekolekcje radiologiczne

Rekolekcje dla środowiska radiologicznego zapoczątkował w 2011 r. dr Tomasz Legaszewski ze Śląska. Hasło spotkań to: „zbyt zajęci aby się … nie modlić. Zainteresowani spotykają się raz w roku we wrześniu w Kamieniu Śląskim. To tutaj w 1183 r. urodził się Jacek Odrowąż, zwany Świętym Jackiem Polskim. W pałacu się w miejscu narodzin świętego znajduje się poświęcona mu kaplica i sanktuarium.

Patronem radiologów jest Archanioł Michał. Jego obraz, ufundowany przez Fundacje PolradiologiaViva znajduje się na jednym z ołtarzy zabytkowego kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (pod wezwaniem św. Łazarza) w Krakowie w kompleksie dawnego Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie powstała Katedra Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

   
   

 



Newsletter
WYŚLIJ
 
Dopisz swój adres e-mail do newslettera